Türkçe Karakter Sorunu

Veritabanı işlemlerinde en çok yaşanan sorunlardan biri de türkçe karakter sorunudur. Bu sorunu yaşamamak için baştan yapmamız gereken bazı işlemler vardır. Bunlar sırasıyla şöyledir.

Bunlardan biri yapılmazsa türkçe karakter sorunu yaşanmaktadır.

 

1) Veritabanı Karakter Setini Doğru Seçmek

phpMyAdminVeritabanı ve tablolar için karşılaştırma türü olarak türkçe karakterleri destekleyen bir tür seçilmelidir. Burada utf8_turkish_ci yada utf8_general_ci karşılaştırma türlerinden biri seçilebilir. Biz çalışmalarımızda tüm dilleri destekleyen utf8_general_ci karakter setini kullanacağız. Yandaki phpMyAdmin penceresinde yeni oluşturulan veritabanı için karşılaştırma türü seçimi gösterilmiştir.

 

Tabloları create table SQL komutuyla oluştururken aşağıdaki gibi karakter setini belirtmelisiniz.

create table tablo_adi (.....) character set utf8 collate utf8_general_ci type=MyISAM;

 

2) Web Sayfasının Karakter Setini Doğru Belirtmek

Bilindiği üzere web sayfasının karakter seti <head>...</head> etiketleri arasında <meta> etiketi ile belirtilmektedir. Eğer veritabanınında karakter seti olarak utf8_general_ci kullandıysanız web sayfasının karakter setini de utf-8 olarak aşağıdaki gibi belirtmelisiniz.

<html>
  <head>
   <title>Web Sayfama Hoşgeldiniz.</title>
   <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
  </head>
  <body>
   Burası web sayfasının içeriğidir.
  </body>
</html>

 

3) Editorün Karakter Kodlamasını Doğru Seçmek

Editör olarak Dreamweaver kullanıyorsanız herhangi bir ayarlama yapmanız gerekmemektedir. Çünkü Dreamweaver zaten UTF-8 karakter kodlaması ile kayıt yapmaktadır.

Eğer editör olarak Notepad kullanıyorsanız kaydet penceresinde kodlama olarak UTF-8 'i seçmelisiniz.

Notepad

 

Eğer editör olarak Notepad++ kullanıyorsanız karakter kodlamasını aşağıdaki Ayarlar-Tercihler penceresindeki Yeni Sekme/Aç/Kaydet Klasörü sekmesinden kalıcı olarak UTF-8 olarak ayarlayabilirsiniz.

Notepad++