PHP Nedir?

PHP, dünyada en çok kullanılan web programlama dillerinden biridir. Biraz daha teknik bir açıklama yapmak gerekirse şöyle söylenebilir. PHP, sunucu taraflı çalışan bir betik ve programlama dilidir. Önceleri kişisel web sitesi yapmak amacıyla Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilen php, gördüğü büyük ilgiyle çok yaygın kullanılan bir dil haline gelmiştir. Bu nedenle Personel Home Pages ifadesini değiştirerek artık PHP Hypertext Preprocessor rekürsif ifadesini kullanmaya başlamıştır.

Personel Home Pages : Kişisel web sayfası
PHP Hypertext Preprocessor: Üstün Yazı Önişlemcisi olarak çevrilen ve kendi tanımı içerisinde kendini barındıran (recursif) bir ifadedir.

PHP, dünyada en çok kullanılan web sunucusu olan apache üzerinde çalışan ve gösterdiği üstün performans ile web dünyasında çok önemli bir yere sahip olan bir dildir. (Bazı eklentilerle IIS üzerinde de çalışabilmektedir.)

PHP ile ayrılmaz bir bütün olan MySQL veritabanı ile etkileşimli web sayfaları yapmak oldukça kolaydır. PHP ve MySQL o kadar uyumlu çalışır ki ikisi ayrılmaz iki kardeş sayılırlar. Bu, veritabanı olarak sadece MySQL kullanılabileceği anlamına gelmiyor tabiki. PHP ile Access, Microsft SQL Server, PostgreSQL ve Oracle gibi bir çok veritabanına da bağlantı kurulabilir. Ancak en uyumlu çalıştığı veritabanı sunucusu MySQL'dir.

Gelişim sürecine göre günümüzde PHP5 versiyonu mevcuttur. Öncesinde ise PHP4 ve PHP3 versiyonları vardır. PHP5'in bunlardan en önemli farkı nesneye yönelik programlamaya imkan vermesidir.

PHP kodları çoğu zaman HTML kodları arasına gömülü olarak yazıldığından öncesinde HTML kodlarınının bilinmesinde fayda vardır.

PHP ile Neler Yapılabilir?

PHP ile yapılabilecek bazı uygulamalar şunlardır

ve daha sayamadığımız bir çok uygulama PHP ile yapılabilmektedir.

Avantajları


Bunların yanında söyleyebileceğimiz dezavantajları ise şunlardır.

Ancak yukarıda sayılan bu kadar avantajın yanında bunlar makul kabul edilebilir.