Yazdır 13 Mart 2010 Cumartesi (Hit: 38742)

Yaşanan Bazı Sorunlar

EasyPHP'yi Windows Vista'da yada Windows 7'de kurup çalıştırdığımızda MySQL ile ilgili bir hata mesajı almakta ve MySQL veritabanı sunucusunu çalıştırılamamaktadır. 

Mysql Hatası

Bunun sebebi Windows Vista'da ve Windows 7'deki güvenlik önlemleridir. Bunu aşmak için EasyPHP'yi, sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırmak yeterlidir.

Diğer bir sorun da sayfaları C:\Program Files\EasyPHP-5.3.2\www\ dizinine kaydederken karşılaştığımız kaydetme izniniz yoktur sorunudur. 

Kayıt Hatası

Bu sorunu aşmak için www dizininine sağ tıklayıp Özellikler->Güvenlik->Düzenle->Users için Tam Denetim iznini ver demek yeterlidir. 

Diğer bir çözüm olarak farklı bir dizini örneğin masaüstünde oluşturacağınız www dizinini web dizini olarak kullanmaktır. Bunun için tarayıcınızın adres çubuğuna http://localhost/home yazıp gelen sayfada LOCAL WEB başlığı altındaki Document root dizininin yolunu (C:\Program Files\EasyPHP-5.3.2\www\) change diyerek masaüstünde oluşturduğunuz www dizininin yolu (C:\Users\kullanıcı-adınız\Desktop\www\) ile değiştirip kaydetmek yeterlidir. Bunu yaptıktan sonra artık sayfalarınızı masaüstündeki www dizinine sorun yaşamadan kaydedebilirsiniz.

Not: Yolun sonundaki \ işaretini koyduğunuzdan emin olunuz.


Bu site meslek liselerinde bilişim bölümü web programcılığı dalında okutulan internet programcılığı dersine yardımcı olması için tasarlanmıştır. İletişim için iletisim@phpdefteri.com
Apache PHP MySQL PhpMyAdmin EasyPHP Xampp AppServ Wamp W3School

www.phpdefteri.com © 2010