Yazdır 12 Mart 2010 Cuma (Hit: 47740)

PHP'nin Çalışması

PHP, HTML içine gömülerek yazılan ve sunucu taraflı (server side) çalışan bir dildir. Bunun anlamı şudur:

Biz, php kodlarımızı HTML etiketleri arasına yerleştiririz. Kullanıcılar ise tarayıcısının adres çubuğundan, içinde php kodları bulunan bu sayfayı istediği zaman bu istek web sunucuya iletilir. Bu isteği değerlendiren sunucu istenen dosyadaki HTML kodlarını olduğu gibi kullanıcıya gönderir ancak bizim araya eklediğimiz php kodlarına gelince bu kodları php yorumlayıcıya gönderir. Php yorumlayıcı php kodlarını yorumlayıp çalıştırdıktan sonra web sunucuya HTML karşılığını gönderir. Web sunucu php kodlarına karşılık gelen HTML kodlarını aldığında bunları kullanıcıya yollar.

Sonuçta kullanıcılara gönderilen sadece HTML kodlarıdır. Onlar hiçbir zaman bizim sayfaya eklediğimiz php kodlarımızı göremez. PHP kodlarının HTML karşılığını görürler.

PHP nin Çalışması

Şekil: PHP'nin Çalışması

 

Hazırladığımız PHP sayfalarını çalıştırmak ve denemek için o dosyayı gerçek sunucuya göndermek ve bunu her değişiklikte tekrar tekrar yapmak çok zor ve gereksiz bir iştir. Bunun yerine hazırladığımız PHP sayfalarını kendi bilgisayarımıza kurduğumuz web sunucu yazılımı ile test eder ve son halini aldıktan sonra gerçek sunucuya göndeririz.

Kendi bilgisayarımıza kuracağımız web sunucu localhost olarak adlandırılır. Bunun kurulumu ve yapılandırılması için "localhost Kurulumu" başlıklı yazımızı okuyunuz.


Bu site meslek liselerinde bilişim bölümü web programcılığı dalında okutulan internet programcılığı dersine yardımcı olması için tasarlanmıştır. İletişim için iletisim@phpdefteri.com
Apache PHP MySQL PhpMyAdmin EasyPHP Xampp AppServ Wamp W3School

www.phpdefteri.com © 2010